Jednym z bohaterów 12. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Superbohaterowie” (15-19 listopada, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie) będzie KAZIMIERZ DEYNA, o którym będą opowiadać Stefan Szczepłek i Jarek Kaczmarek.
DEYNA. GRA W ŻYCIE
22 października 1977 roku, w 28. minucie meczu z Portugalią na Stadionie Śląskim, Kazimierz Deyna zdobywa genialnego gola „z rogala” – uderzeniem bezpośrednio z rzutu rożnego. Chorzowski „kocioł czarownic” wybucha okrzykiem euforii, która zmienia się nagle w przeraźliwy gwizd w chwili, gdy spiker podaje nazwisko tego, który strzelił…
Opowieść o piłkarskiej legendzie, o tym, jak ulotna jest granica pomiędzy wynoszonym pod niebiosa superbohaterem a wyszydzanym błaznem, o sławie i niesławie, o nienawiści i miłości, o awansach i spadkach – tych na społecznej drabinie i tych w ligowej tabeli; o czasach, w których absurd gonił absurd w szalonym dryblingu poza wszelką kontrolą. Opowieść o życiu, w którym futbol jest niczym karnawałowa maska; zasłaniając, odsłania i pozwala ujawnić się temu, co na co dzień pozostaje ukryte.
Opowieść w dwugłosie. Z jednej strony Stefan Szczepłek – „ten, który tam był i wszystko widział” – dziennikarz i publicysta sportowy, autor „Mojej historii futbolu” i biografii Kazimierza Deyny; z drugiej Jarek Kaczmarek – opowiadacz, który traktuje futbol jak porywającą wyobraźnię baśń, autor „Goli wszech czasów”.
Opowieści będą osnute wokół niezwykłych futbolowych pamiątek z kolekcji Stefana Szczepłka – koszulki Deyny, w której nie strzelił karnego Argentynie, korka szampana, który wystrzelił po zwycięstwie na Wembley. Czy znajdzie się wśród nich but, który pękł Deynie w chwili, gdy zdobywał gola w meczu z Włochami na mistrzostwach świata?
Fundacja im. Kazimierze Deyny (http://
Deyna. Gra w życie.
Niedziela, 19 listopada, godz. 21.00.Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie, ul. Jazdów 1.
Informacje o Festiwalu:
https://
Bilety i rezerwacje:
https://
Wydarzenie wspierane przez M.St. Warszawę i MKiDN.