EURO W ETNO – FUTBOLOVE HISTORIE

Posted on Posted in Drybling między słowami, Spotkania, Czytanie gry

13263849_1022565661167347_1335615427817968511_n

Zegar kibica czas odmierza: jeszcze 10, 9, 8, 7 dni  do chwili, w której Milik odegra ze środka do Lewandowskiego, rozpoczynając pierwszą akcję na bramkę Irlandii Północnej, pierwszą akcję polskiej drużyny na Mistrzostwach Europy we Francji 2016.

Kibice mają różne strategie oglądania meczów. Najwytrwalsi i mający szczęście w biletowej loterii obejrzą mecze Polaków na EURO bezpośrednio na francuskich stadionach. Inni wybiorą wygodę i spokój domowych zaciszy a jeszcze inni gwar pubów, kawiarni i stref kibica. Oczywiście nie zabraknie i takich, których strategia skupi się na tym, żeby tylko uciec jak najdalej od wszystkiego, co jest związane z tym, jak to nazywają, futbolowym obłędem.

Być może w trakcie EURO zarówno fani futbolu, jak i uskarżający się na futbolową alergię nie-kibice spotkają się w przestrzeni Państwowego Muzeum Etnograficznego, by wziąć udział w cyklu wydarzeń FUTBOLOVE HISTORIE, ukazujących bogactwo kulturowych, historycznych i obyczajowych wątków, jakie otwiera sytuacja futbolowej gry. Bo mecz jest OPOWIEŚCIĄ, która staje się czasem WIELKĄ NARRACJĄ, na którą składają się niezwykłe sploty boiskowych zdarzeń i fascynujące losy bohaterów, którzy w drodze na  futbolowy szczyt często muszą pokonywać przeszkody losu i przełamywać własne słabości, tak samo jak bohaterowie dawnych mitów i baśni. Mecz i cała jego otoczka, którą tworzą kibice, działacze, dziennikarze, politycy, biznesmeni, naukowcy czy artyści tworzy mikrokosmos, w którym wnikliwy obserwator może „przeczytać” cały świat. Mecz futbolowy otwiera czas święta, celebrowania pełni życia, zarówno w wymiarze karnawałowej radości zwycięstwa, jak i melancholii porażki. W trakcie meczu „życie” zyskuje niemal dotykalną gęstość i intensywność a chwila gdy pada gol, wydaje się wykraczać poza nasz rzeczywisty czas, zarazem stając się tego czasu znakiem, chwilą jego mitycznego zatrzymania i utrwalenia.

 

puskas blog2

 

Futbolowe wydarzenia w Muzeum będą wpisane w kontekst ekspozycji „Czas świętowania”. Fascynującą oprawę meczów Polaków stworzy wystawa niepowtarzalnych pamiątek legendy dziennikarstwa sportowego Stafana Szczepłka. Każdy z eksponatów – od koszulek i butów piłkarzy z Polski i całego świata, przez piłki z autografami futbolowych legend po bilety i programy niezapomnianych meczów może być pretekstem do pasjonującej futbolowej opowieści.

 

szczeplek wystawa

Przed meczami Polaków, które będzie można obejrzeć w Muzeum: z Irlandią Północną – 12 czerwca, Niemcami – 16 czerwca i Ukrainą – 21 czerwca będę miał przyjemność i zaszczyt poprowadzić „opowieści futbolowe”.

Opowieści w konwencji radiowych transmisji z czasów, gdy przed radioodbiornikami zbierały się całe rodziny, zabiorą słuchaczy w wielokulturową podróż śladem wątków związanych z historią piłki nożnej i kulturami naszych przeciwników na mistrzostwach Europy – Irlandią Północną, Niemcami i Ukrainą.

Futbolowa podróż zaprowadzi nas na stadiony, na których polscy piłkarze odnosili wspaniałe sukcesy. Akcja rozpoczyna się na stadionie w Strasburgu podczas legendarnego meczu Polski z Brazylią na mistrzostwach świata we Francji w 1938 roku (4 gole Wilimowskiego!). Na tym samym stadionie, 32 lata później, jeszcze raz przeżyjemy  rozstrzygnięcie (pamiętny rzut monetą) epickiego trójmeczu Górnika Zabrze z AS Romą w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów, który zapoczątkował złoty okres polskiego futbolu.

Przeniesiemy się na kolejne areny, które były światkami najwspanialszych występów polskiej reprezentacji:, stadion w Monachium (zwycięski finał Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku i deszczowy półfinał mistrzostw świata w 1974 roku z Niemcami), niezapomniane Wembley w Londynie i uliczkę na Nou Camp w Barcelonie, w którą wyskoczył Zbigniew Boniek.

Spotkania będą okazją do przywołania legendarnych piłkarzy, takich jak nieokiełznany George’a Best – najlepszy piłkarz w dziejach irlandzkiego i brytyjskiego futbolu, nazywany piątym Beatlesem.

 

220px-Graffiti_of_George_Best

Przywołamy także polskich bohaterów stadionów. Odtworzymy i odegramy razem z publicznością 7 najwspanialszych bramek w dziejach naszego futbolu, wzbogaconych przywołaniem gestów radości ze strzelenia gola. Za sprawą magii opowieści powrócą znów w pełnym blasku Ernest Wilimowski, Włodzimierz Lubański, Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato, Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, jak i współcześni idole na czele z Robertem Lewandowskim.

Zapraszam serdecznie na Euro w Etno!

Program zdarzeń:

https://www.facebook.com/events/1731160077125576/

http://www.ethnomuseum.pl/futbolove_historie.html

 

baner690x350