GOLE WSZECH CZASÓW

Posted on Posted in Drybling między słowami, Spotkania, Retro-transmisje, Czytanie gry

SCPILKAGOLE_druk_RGB

Miło mi zapowiedzieć, że w listopadzie ukaże się książka mojego autorstwa „GOLE WSZECH CZASÓW (wydawnictwo Egmont). To zbiór futbolowych opowieści, które potraktowałem jak współczesne legendy, pełne emocji i pasji, poruszające wyobraźnię, zaskakujące skojarzeniami i pointami. Poznajcie (a może przypomnijcie sobie raz jeszcze) historie GOLA WIELKIEJ CISZY i CUDOWNYCH BUTÓW, które pokonały ZŁOTĄ JEDENASTKĘ, zobaczcie INDIAŃSKI DRYBLING , NIEŚMIERTELNY RZUT KARNY  i NIEWIDZIALNEGO GOLA, weźcie udział w pojedynku futbolowego BOGA Z MESSJASZEM i wybierzcie się ze mną na DUŃSKIE WAKACJE, by  docenić urok FENOMENALNEGO CZUBA.

„Gole wszech czasów” pisałem tak, jakbym opowiadał je na żywo, wzbogacając narrację językiem stylizowanym na komentarze sportowych sprawozdawców. Przywoływałem w nich zarówno piłkarskich bohaterów z dawnych lat: Wilimowskiego, Ghiggię, Garrinchę, Pelégo, Maradonę, jak i tych współczesnych: Messiego, Ronaldo (nie mylić z Cristiano, choć on też się pojawia) czy Lewandowskiego.

W tej książkę mecze i gole potraktowałem jak opowieści i odwrotnie, pisanie/opowiadanie było dla mnie jak gra – pełna zaskakujących zwrotów akcji, przemian bohaterów, zaskakujących zakończeń

To książka zarówno dla starszych dzieci i młodzieży,  jak i dorosłych (czyż przeżywając żywe emocje sportowe nie zachowujemy na zawsze smaku dzieciństwa?), zarówno dla fanów piłki, jak i dla tych, którzy mają alergię na okrzyk: gooooooool! (mam nadzieję, że książka może być dla nich terapią!)

Książka jest wzbogacona o barwne infografiki, ilustrujące legendarne gole i unikalne zdjęcia ilustrująca, jak na przestrzeni czasu zmieniały się kultura i  świat, nie tylko piłki nożnej.

3_gol_GHIGGA_1950

Książka będzie miała swoją premierę w konwencji opowiadania na żywo na XI Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie – w sobotę 19 listopada o godz. 17.00.

Zapraszam do przeczytania i posłuchania!

 

GOLE WSZECH CZASÓW. Jarek Kaczmarek. Opracowanie graficzne: Marcin Wicha i Tomasz Frycz. Ilustracje Wioletta Pierzgalską, infografiki: Sławomir Bejda. Wydawnictwo EGMONT 2016.